Arffmanin Verkkokoto

Arffman aloitti vuonna 2015 kotoutumiskoulutukset verkossa. Aloitimme Lapista ja nyt Verkkokoto on kaikkialla Suomessa! Verkko-oppiminen on hauskaa, ja meillä on hyvät opettajat. Tule mukaan oppimaan!

Arffman började med integrationsutbildningar på nätet 2015. Utbildningarna började i Lappland och nu har vi nätutbildningar överallt! Att lära sig på nätet är roligt och dessutom har vi bra lärare. Kom med och lär dig.

Voisinko opiskella verkossa?
  • Kuulen aina hyvin opettajaa.
  • Voin keskittyä opetukseen.
  • Voin vaihtaa nopeasti kokemuksia toisten opiskelijoiden kanssa.
  • Tapaan ihmisiä eri puolilta Suomea ja saan tietoa myös muiden kaupunkien työpaikoista.
  • Voin opiskella kaikki tärkeät asiat niin monta kertaa, että varmasti ymmärrän.
  • Ei tarvitse ajaa kauas tai maksaa matkalippua.
  • Voin opiskella eri paikoissa.
  • Opettaja voi auttaa minua mobiilisti tai livenä työpaikalla.
  • Opin käyttämään tietokonetta ja hakemaan töitä netissä.

Fördelar med att studera på nätet

  • Jag hör alltid bra vad läraren säger och kan koncentrera mig på undervisningen.
  • Jag kan snabbt utbyta erfarenheter med andra studeranden.
  • Jag träffar människor från hela Finland och får även information om jobb i andra städer.
  • Jag kan studera alla viktiga saker så många gånger att jag verkligen förstår.
  • Jag behöver inte resa långt med bil eller betala för en biljett.
  • Jag kan studera på olika platser.
  • Läraren kan hjälpa mig på nätet eller  på arbetsplatsen under arbetspraktiken.
  • Jag lär mig att använda dator och hur man söker jobb på nätet.

Kysy lisää opettajilta ja valmentajilta / Mer information:

Saara Purtanen, saara.purtanen@edu.arffman.fi, 044 755 1162 (suomi, englanti, ruotsi)
Mari Kokkonen, mari.kokkonen@edu.arffman.fi, 044 733 0027 (suomi, englanti, ruotsi)
Samu Heikinmatti, samu.heikinmatti@edu.arffman.fi, 044 733 1176 (suomi, ruotsi, englanti)
Nila Hajizadeh, nila.hajizadeh@edu.arffman.fi,  044 755 1119 (dari, persia, turkki, arabia, englanti, suomi)
Karim Abdelaal, karim. abdelaal@edu.arffman.fi, 044 755 1158 (arabia, englanti, suomi)
Iryna Hakkarainen, iryna.hakkarainen@edu.arffman.fi, 044 755 1148 (ukraina, venäjä, englanti, suomi)
Afnan Zafar, afnan.zafar@edu.arffman.fi, 044 755 1156 (urdu, hindi, englanti, suomi)

Anna-Leena Atkinson
asiakkuuspäällikkö
+358 44 350 6452
anna-leena.atkinson@edu.arffman.fi

Alkavat koulutukset:

Lappi, Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa

Moduuli 4, 25.1. – 11.5.2021, 75 pv  (lähtötaso A2.2)

Suomen kieltä kausityöntekijöille 15.2. – 18.7.2021, 100 pv (Lähtötaso A1.2-A1.3), Hae koulutukseen tästä
Koulutuksen esite, kausityöntekijät

Moduulit 1-2, 15.3. – 18.11.2021, 150 pv (lähtötaso 0)

Moduulit 3-4, 15.3. – 18.11.2021, 150 pv (lähtötaso A2.1)

Uusimaa / Nyland

Svenskspråkig flerformintegrationsutbildning (Nyland)

Varsinais-Suomi /Egentliga Finland

Svenskspråkig flerformintegrationsutbildning (Egentliga Finland)

 

Lue lisää verkkokotosta:

Kotoutuminen onnistuu myös verkossa
Verkkokoto ehdolla Vuoden kotoutumisteoksi
Verkkokoulutuksen neljä elementtiä
Miten Verkkokoto todella toimii?